Jak odpowiednio dbać o nakrycie głowy

czapkiWiększość z nas kupuje czapkę co roku przed zimą. Wynika to z stosunkowo niskiej ceny tego produktu ale też dlatego, że w powszechnym odczuciu czapki stosunkowo szybko ulegają zniszczeniu. Nieco inaczej jest w przypadku kapeluszy i czapek z daszkiem. Ich cena jest często bardzo wysoka i kupowanie co roku nowego modelu może się okazać kosztowne.

Możemy temu zapobiec stosując się do kilku zasad dotyczących przechowywania, czyszczenia i noszenia tego typu nakryć głowy. W przypadku kapeluszy powinniśmy je przechowywać w sztywnych papierowych pudłach. Czyścimy je wyłącznie szczotką z twardym włosiem, a miejsca wyjątkowo zabrudzone trzymamy nad gorącą parą i delikatnie czyścimy szczotką do ubrania. Jeśli nakrycie wykonane jest z faluszu lub pilśni to najlepsza będzie szczotka z aksamitną powierzchnią albo zwyczajny wałek, który na co dzień służy do zdejmowania pyłków z ubrania. Kapeluszy nie powinniśmy nosić podczas deszczu ale jeśli już się tak stanie, że przemokną to spróbujmy je delikatnie wypchać ręcznikiem i wymodelować do pierwotnego kształtu. Pod żadnym pozorem nie suszymy kapeluszy za pomocą suszarki ani nie kładziemy ich na kaloryferze.

Równie rygorystyczne zasady napotkamy w przypadku popularnych czapek z daszkiem. Tutaj lista zakazów i nakazów dotyczy głównie procesu czyszczenia czapki. Tego typu produktu pod żadnym pozorem nie powinniśmy prać w pralce. Po pierwsze inne produkty mogą zafarbować, a po drugie prawie na pewno daszek czapki zostanie zdeformowany. Nie używaj wybielacza bo prawie na pewno doprowadzimy do odbarwień. Czapkę najlepiej jest prać ręcznie w letniej wodzie, a miejsca szczególnie zabrudzone czyść szczoteczką do zębów. Następnie pozostaw nakrycie w wodzie na kilka godzin aby wypłukać ją w ciepłej wodzie i zostawić do osuszenia. Podobnie jak w przypadku kapeluszy unikaj suszarki, grzejnika czy kaloryfera. Czapka powinna schnąć w temperaturze pokojowej.

Informacje do artykułu pochodzą od pracowników serwisu: Rodzaje Czapek