Bańki – terapia próżniowa pobudzająca układ odpornościowy

Każdy z nas na pewno kiedyś spotkał się w dzieciństwie z metodą leczenia przeziębienia przy pomocy baniek. Metoda ta była stosowana głównie przez nasze prababcie i babcie, jednak w ostatnich latach została ona zapomniana i w pewnym stopniu wyparta. Sceptycy podważali jej medyczne działanie, sugerując zaistniały efekt placebo. Obecnie dowiedziono, że terapia próżniowa jest skuteczna w leczeniu przeziębień.

W sprzedaży dostępne są bańki próżniowe w dwóch rodzajach: szklane i bezogniowe. Bańki szklane, inaczej ogniowe, to te tradycyjne, w których do wytworzenia próżni wykorzystuje się spalanie tlenu. Bańki bezogniowe wystarczy jedynie przyłożyć do ciała i tłoczkiem wypompować z nich powietrze.

Nie każdy wie, jak stawiać bańki, jednak jest to bardzo proste: wystarczy odpowiednio przygotować skórę do zabiegu poprzez delikatne natłuszczenie. Najczęściej wykorzystywanym miejscem są plecy, jednak bańki można postawić również na klatce piersiowej. Należy pamiętać o tym, by omijać okolice serca, łopatki, kręgosłup i większe naczynia krwionośne. Najlepszymi miejscami są części ciała pokryte grubą warstwą tkanki, tak by mogła się ona zassać do bańki. Same bańki myjemy ciepłą wodą z mydłem. W przypadku baniek ogniowych musimy przygotować pałeczkę zakończoną watą, którą delikatnie nasączamy spirytusem, podpalamy i pewnym szybkim ruchem wkładamy i wycofujemy z bańki, którą szybko przykładamy do ciała.

Bańkę bezogniową przykładamy do skóry i specjalnym tłoczkiem wypompowujemy powietrze. Bańki powinny zassać skórę do wnętrza i pozostawić po sobie czerwone ślady. Zdejmujemy je po 10-15 minutach, odchylając bańkę do tyłu i naciskając skórę na krawędziach naczynka.

Zobacz więcej na http://www.medplus.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *