Od czego zacząć urządzanie kuchni w restauracji

piec konwekcyjno parowy

Niektórzy uważają, że o tym, czy dana restauracja ma wielu gości decyduje atmosfera jaka w niej panuje. Niewątpliwie, jest ona ważna, jednak nikt nie będzie chciał przychodzić do restauracji, pomimo panującej w niej atmosfery, jeśli będzie się tam podawało niedobre jedzenie. Ażeby natomiast potrawy były smaczne, kucharze muszą posiadać najwyższej jakości sprzęt.

Zakup obowiązkowy

Obowiązkowym zakupem każdego restauratora są piece gastronomiczne. Niewątpliwie, piece te są sercem każdej kuchni i bez nich niewątpliwie, praca w kuchni po prostu staje.

Dlatego też, to właśnie od znalezienia miejsca na odpowiednie piece gastronomiczne, a także od wybrania najlepszego z nich, trzeba rozpocząć urządzanie kuchni w restauracji.

Jakie te piece?

Niewątpliwie, najlepiej byłoby od razu sprowadzić do restauracji piece konwekcyjno parowe. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Są to niewątpliwie piece nieco droższe od pieców parowych, czy najzwyklejszych z wszystkich wymienianych rodzajów pieców, czyli pieców konwekcyjnych.

Dlatego też, początkujący restauratorzy często zaopatrują się jedynie albo w piec konwekcyjny albo w parowy. Wydaje się, że nawet nie jest to tak głupie rozwiązanie. W gruncie rzeczy, jeśli interes miałby nie wypalić, to lepiej, jeśli nie wydamy przesadnie dużo na sprzęt do restauracji. Jeśli natomiast restauracja okaże się trafionym pomysłem, to przecież zawsze możemy dokupić piece konwekcyjno parowe.

Zahamowany rozwój

Tym nie mniej, jeśli nie kupiliśmy od razu pieca konwekcyjno parowego, musimy wyczuć odpowiedni moment, kiedy taki piec należy już bezwarunkowo zakupić. Należy pamiętać, że jeśli nie posiadamy takiego pieca, to jesteśmy mocno ograniczani, jeśli chodzi o ilość potraw jakie możemy serwować. Przez to właśnie, restauracja nie może się rozwijać, gdyż nie jest możliwe poszerzanie menu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *