Wady oświetlenia LED

oświetlenie led

Nowoczesne oświetlenie LED oprócz wielu zalet, posiada kilka mniej lub bardziej widocznych wad. Niewątpliwie największą wadą, która jako pierwsza rzuca się w oczy jest bardzo wysoka cena. Moduły LED są zdecydowanie droższą inwestycją niż tradycyjne źródła światła. Pamiętać należy jednak o tym, że w przypadku oświetlenia LED mamy do czynienia z zdecydowanie dłuższym czasem eksploatacji (nawet powyżej 10 lat). Nowoczesne oświetlenie LED działa zdecydowanie dłużej od zwykłych żarówek i co najważniejsze zużywają one kilka razy mniej energii. W czasie eksploatacji jednej żarówki LED musielibyśmy kupić około 6-10 tradycyjnych żarówek starego typu. W dłuższej perspektywie inwestycja w technologię LED może okazać się zdecydowanie bardziej opłacalna dla naszego portfela.

Współczesne oświetlenie LED ma jeszcze jedną bardzo istotną wadę, a jest nią czułość na temperaturę. W dzisiejszych czasach jakość świecenia diod LED jest tak naprawdę uzależniona od temperatury pracy otoczenia. W przypadku wysokich temperatur może dojść do zmian parametrów prądu, który przechodzi przez elementy półprzewodnikowe. Takie niekorzystne zmiany mogą doprowadzić nawet do spalenia się modułów LED. Oczywiście problem ten dotyczy wyłącznie takich pomieszczeń, które są narażone na bardzo gwałtowne zmiany temperatur. Moduły LED (https://led-labs.pl/moduly-led) słabo radzą sobie również przy bardzo wysokich temperaturach, dlatego też nie można stosować ich na przykład w hutach.

Oświetlenie LED w porównaniu z tradycyjnym oświetleniem generuje bardzo niewielkie ilości energii cieplnej. W niektórych przypadkach zdecydowanie lepiej sprawdzać będą się żarówki starego typu, które mogą nagrzewać się nawet do kilkuset stopni. Nowoczesne oświetlenie LED będzie zdecydowanie korzystniejsze dla urządzeń oraz rozmaitych towarów, które są bardzo wrażliwe na temperaturę, ale technologia ta nie sprawdzi się w sytuacji kiedy oprócz światła będzie nam zależeć również na cieple.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *