Piwnica pod innym kątem

Większość domów, wykorzystując odpowiednie fundamentowanie, wyposażona jest zarówno w piwnicę jak i w strych. Najczęściej są to graciarnie oraz składziki, gdzie przez lata przechowywane są nie tylko sezonowe sprzęty ale tez gromadzone rzeczy zupełnie nie potrzebne, które być może jeszcze kiedyś się przydadzą. Jednakże piwnica to idealne pomieszczenie na aranżacje pokoju mieszkalnego, domowej siłowni czy sali bilardowej.

urządzona piwnicaMoże to być sprawa niezbyt prosta, a nawet trochę kłopotliwa, jednakże z każdej sytuacji jak się tylko chce można wyjść obronną ręka. Jeżeli fundamentowanie naszego domu jest wykonane solidnie to także powinniśmy mieć miejsce na piwnicę. Wystarczy tylko usiąść i zastanowić się jaki efekt chcielibyśmy uzyskać. Jest to podstawowa czynność jaką musimy wykonać, przed przystąpieniem do jakichkolwiek planów. Podstawowymi problemami, jakie możemy napotkać na samym wstępie są: mały dostęp światła oraz niski strop, który może nieco przytłaczać. Jednakże takie ciemne pomieszczenia niemożliwe do wykorzystania jako pokoje do stałego pobytu dla ludzi, również mają swoje walory. Można wykorzystać je jako pracownia malarska, ciemnia fotograficzna, pomieszczenie z kinem domowym. Można zaaranżować tam wszystkie takie pomieszczenia, które nie potrzebują nadmiaru naturalnego światła słonecznego. Jednak możliwe jest urządzenie pokoju do sezonowego użytku dla siebie, domowników lub przyjeżdzających na wakacje gości. Bowiem to właśnie latem, wszyscy szukamy azylu w miejscu chłodnym i przyjemnym. Wówczas należy ją jak najbardziej wzbogacić światłem sztucznym, aby mieszkańcom nie zlały się pory dnia.
Należy zwrócić szczególna uwagę na wykańczanie tego pomieszczenia. Gdyż to właśnie w piwnicy gromadzi się zazwyczaj najwięcej wilgoci i powinna zostać tak urządzona, aby nie był konieczny natychmiastowy remont. Nie warto jej ocieplać od wewnątrz, gdyż uniemożliwi to „oddychanie” ścianom, a wilgoć będzie się nadal gromadzić. Jednakże zastosowanie paneli, boazerii czy korku na ścianach jest wskazane. Doda to nie tylko uroku ale również ożywi smętne wnętrze piwnicy. Natomiast podłoga powinna być wyłożona z materiałów odpornych na wilgoć.
Sposobów zagospodarowania piwnicy jest multum. Nie koniecznie potrzeba, ale dobry pomysł może być matka aranżacji piwnicy. Pamiętajmy o oświetleniu oraz przytulnych kolorach, które wniosą odpowiednią dawkę życia. Dajmy się ponieść fantazji, a nasza piwnica stanie się wabikiem dla wszystkich gości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *